Měsíční květina

Naučit se žít v souladu sama se sebou, se svým ženstvím, s měsíčním i menstruačním cyklem. To bylo mé vědomé rozhodnutí. Hodně informací jsem četla, slyšela, viděla. Nastal tedy čas jednat, tvořit.

Pochopila jsem, že menstruační krev není nic, čeho bych se měla štítit. Po dlouhou dobu byl menstruační cyklus uctíván jako plodná síla života. Abych se i já přiblížila a pochopila tuto sílu, začala jsem se na svůj měsíční cyklus napojovat, uvědomovat si jeho pravidelnost, napojení na fáze měsíce. Přestala jsem používat jednorázové vložky i tampony a rozhodla jsem se pro ekologický a praktický kalíšek a krásné měkoučké barevné látkové vložky, jako pojistku ke kalíšku. Inspirací pro mě bylo mimo jiné video Čas měsíce (http://vimeo.com/56480297). Vytvořila jsem si barevnou menstruační krabičku, našla měsíční kámen, vyřezala modlitební hůl na dny meditace a ztišení v čase menstruace. 

Protože menstruační krev je plná živin a životaschopné energie, která nebyla využita ke zplození života a proto odchází z těla, chtěla jsem tuto energii využít a začala jsem jí každý měsíc zalévat květiny. Jaké pro mě bylo překvapení, když jsem si všimla, že vedle naší palmy vyrůstají dva lístky. Nejprve jsem tomu nevěnovala příliš pozornost, ale rostlina byla větší a mě napadlo jí pojmenovat Měsíční květinou a přesadit do samostatného červeného květináče.

Rostlina získala vlastní prostor, svoji půdu a podle toho začala i růst. Když se mě někdo zeptal, co je to za rostlinu, říkala jsem, že nevím co to je, ani kde se vzala, ale že je to moje Měsíční květina. Jednou při zalévání jsem si všimla, že na ní začínají rašit pupeny a brzy vykvetlo sedm bílý květů. Bílých jako měsíc v úplňku, tvarem vyjadřující ženskou tvořivou životadárnou energii. Velmi jsem se z toho radovala. Jaké bylo ale překvapení, když po opadání lístků začaly růst plody. Malé papričky, tvarem jasně vyjadřující mužskou životodárnou sílu.

Vše se událo asi před rokem. Květina stále plodí květy i plody. Vypěstovali jsme 3 červené sladké papričky – jako naše tři děti. Ale květina plodí dál a hlavně z papriček byly další semínka, která s jarem už krásně vyklíčila a brzy z nich narostou další papriky.

Je to pro mě malý zázrak, opět se musím radovat s jakou kreativitou a tvořivostí si umí s námi příroda hrát a obdarovávat nás. Má Měsíční květina mi ukazuje koloběh života v přímém přenosu. Přestože už se z ní stává stařenka, stále je plodná a je mi dobrou učitelkou.

Tato zkušenost je dalším znamením, že tato cesta má smysl. Milovat na sobě vše co s námi souvisí a nevytvářet tabu z témat, která jsou pro náš život podstatná.

Děkuji ti přírodo za zázraky, kterými nás obdarováváš a připomínáš nám všudy přítomnou tvůrčí, plodnou energii.

Kateřina Juřenčáková