Krásné a zdravé vlasy bez šamponů – metoda No poo

Slavím 1. narozeniny s bezšamponovou metodou. Byl 1. říjen 2014 a já jsem si přečetla článek o metodě No poo. Jelikož jsem zrovna prožívala období, kdy jsem hledala informace, jak zdravěji pečovat o své vlasy a tělo, hned jsem se rozhodla metodu vyzkoušet.

Článek jsem uveřejnila na svém profilu na facebooku a strhla tím velkou diskusi a nadšení. Ozvala se mi skvělá Zuzana Čítková, redaktorka Pravého domácího časopisu, že pokud do toho půjdeme a metodu vyzkoušíme, napíše o metodě do časopisu článek.

Jak to začalo?

Nejdříve nastalo období, kdy si vlasy musely od šamponů odpočinout. Toto období trvalo víc než 6 týdnů a znamenalo to, že jsem si vlasy myla opravdu jen vodou. Ze začátku jsem vůbec nevěřila, že může pouze voda vlasy umýt. Ale ono to fungovalo! Vlasy sice změnily strukturu, působily hustěji a pevněji, velmi dobře se upravovaly do účesů, ale byly matné a takové jakoby natužené. Vyloženě mastně či špinavě však nepůsobily, ani jsem nezaznamenala nepříjemnou vůni. Normálně jsem chodila mezi lidi, vedla semináře a cítila se trochu nezvykle, ale dobře. Když jsem si nebyla jistá, ptala jsem se svého muže, který si v té době myl vlasy běžnými šampony a ten mě ujišťoval, že vlasy mám hezké.

Pamatuji si, že asi po 7 týdnech mytí vlasů vodou přišla krize a velká chuť mít opět umyté vlasy šamponem. Zažít ten pocit umytých, lesklých vlasů. Rozhodla jsem se, že si vlasy umyji šamponem a moc dobře jsem udělala. Už jsem totiž zapomněla, že kromě toho, že mám po šamponu vlasy lesklejší, je mám také mnohem oslabenější, lepí se mi k hlavě i k obličeji, jsou rozlétané, elektrizují a špatně se upravují. To byl tak nepříjemný pocit, že jsem se rozhodla, že s mytím vlasů šamponem definitivně končím!

Na místo toho jsem se rozhodla vyzkoušet mytí žitnou chlebovou moukou. Moc jsem nevěřila, že mouka může vlasy umýt, ale už první výsledek byl naprosto nad očekávání. Byla jsem nadšená!

V lednovém čísle Pravého domácího časopisu vyšel článek o No poo, můžete se podívat, jak jsme vypadaly po více než dvou měsících No poo: http://www.pravydomaci.cz/#!Bezšamponáři-bezšamponářům/c1t7p/AFCC7BD6-ED26-4A1D-9B31-7EC4688B946C

Stala jsem se nadšenou propagátorkou metody No poo a inspirovala rodinu i kamarádky. Můj muž se ke mně přidal v lednu(2015) a myje vlasy jen vodou. Vlasy má moc hezké, nemusí používat žádné gely a vlasy se mu dobře upravují. Také  se mu uzdravila pokožka, která byla dříve plná lupů.

Co mi metoda přinesla?

Dříve jsem měla vlasy jemné, rozlétané, často se mastily, velmi špatně se rozčesávaly, musela jsem používat speciální kartáče a silné masky na vlasy, abych je vůbec rozčesala.

Jaké vlasy mám dnes? Pevné, dobře se upravují, drží více od hlavy, velmi dobře se rozčesávají i obyčejným hřebenem, což bylo dřív nemožné. Neelektrizují a působí hustěji a rozhodně nesmrdí, působí čistě. Také si stále více uvědomuji samočistící schopnosti vlasů. Někdy jdu spát s vlasy, které už působí mastně a ráno se probudím a mám je jak po umytí.

Na co metoda nepomohla?

Někde se uvádí, že s No poo vlasy méně padají. To u sebe nemůžu potvrdit. Vlasy mi více padají na jaro a podzim a v létě a zimě mi moc nepadají. S metodou No poo je to stejné.

Jak si vlasy myji?

Myji vlasy při sprchování teplou vodou, jednou týdně je umyji žitnou chlebovou moukou (mouka s vodou – kašička). Pokud si vzpomenu, po umytí nastříkám na vlasy domácí rozmarýnový postřik (rozmarýnový odvar, jablečný ocet, mátová a rozmarýnová esence), vlasy hezky voní a předchází se onemocněním pokožky.

Je metoda pro všechny?

Pokud rádi experimentujete, rádi šetříte přírodu i svou pokožku, máte tendenci navracet a obnovovat své přirozené schopnosti, je metoda určitě pro vás. Pokud milujete vůni šamponem umytých vlasů, je pro vás dokonalý vzhled na prvním místě, asi si No poo neoblíbíte. Nic není špatně, ale pokud máte chuť, můžete to zkusit. Osobně se už k šamponům nevrátím.
 

Zdravím všechny nejen bezšamponářky :)

Kateřina Juřenčáková

www.zenaluna.cz